17-4PH H900 vs H1025 vs H1150: Hangi Durumu Belirtmelisiniz?

Oct 10, 2026

17-4PH H900 vs H1025 vs H1150: Fark nedir?

 

17-4PH (UNS S17400, ASTM A564 Tip 630) her koşulda aynı alaşımdır. Değişen şey yaşlanma sıcaklığıdır ve bu tek değişken gücü, sertliği, tokluğu ve korozyon direncini değiştirir.

 

  • Maksimum güce ve aşınma direncine - ~1.310 MPa çekme, 40–47 HRC - ihtiyaç duyduğunuzda ve düşük toklukla yaşayabileceğiniz durumlarda H900'ü belirtin. Dişlileri, valf yuvalarını, aşınma plakalarını düşünün. NACE-uyumlu değildir ve kötü hizmet veya kriyojenik kullanıma uygun değildir.

 

  • En iyi güç-ile-tokluk dengesini - ~1.070 MPa çekme, 1.000 MPa verim, 34–42 HRC istediğinizde H1025'i belirtin. Bu, döngüsel yük gören pompa milleri, bağlantı elemanları ve havacılık parçaları için varsayılan değerdir. Aynı zamanda çukurlaşma direncinin zirve yaptığı yerdir (~550 derece yaşlanma).

 

  • Tokluk, klorür SCC direnci ve NACE uyumluluğu, en yüksek mukavemetten - ~930 MPa çekme, 28–37 HRC'den daha önemli olduğunda ve H₂S ekşi hizmeti için NACE MR0175 / ISO 15156'yı (33 HRC'den az veya eşit) karşılayan tek koşul olduğunda H1150'yi belirtin. Deniz altı, denizcilik ve açık deniz donanımları için kullanın.

 

Hızlı bağlantılar:17-4PH yuvarlak çubuk · 17-4PH plakası · 17-4PH dövmeler

 

Hızlı Cevap: Hangi Durum, Ne Zaman?

 

Durum

Şunun için en iyisi:

Ne zaman kaçının

H900

Maksimum dayanıklılık, aşınma parçaları, dişliler, valf yuvaları, aktüatörler

Ekşi (H₂S) hizmeti, deniz altı, kriyojenik, darbe-yüklü parçalar

H1025

Pompa milleri, bağlantı elemanları, iniş takımı-parçaları, genel yüksek-mukavemet

Maksimum sertliğe **veya** NACE uyumluluğuna ihtiyacınız var

H1150

Denizaltı/deniz, NACE ekşi servisi, düşük-sıcaklık, yüksek dayanıklılık

En yüksek güce veya maksimum aşınma direncine ihtiyacınız var

 

17-4PH H900 vs H1025 vs H1150 Comparison

 

H900 vs H1025 vs H1150: Duruma Göre Mekanik Özellikler (ASTM A564 Minima)

 

Seçimi yönlendiren rakamlar bunlar. Değerler, ASTM A564 / AMS 5643'e göre çubuk/dövme için tipik spesifikasyon minimum değerleridir; plaka (ASTM A693) biraz daha alçakta çalışır. Tasarım imzasını-kapatmadan önce ürün formunuzun tam minimum tutarını doğrulayın.

Durum

Yaşlanma döngüsü

Çekme (MPa)

Verim %0,2 (MPa)

Uzama (%)

Sertlik (HRC)

Durum A (tavlanmış)

1038 derece çözüm, hava

930'dan büyük veya ona eşit

725'ten büyük veya eşit

16'dan büyük veya eşit

~28–32

H900

482 derece / 900 derece F, 1 saat

1.310'dan büyük veya ona eşit

1.170'den büyük veya ona eşit

10'dan büyük veya eşit

40–47

H925

496 derece / 925 derece F, 4 saat

1.172'den büyük veya eşit

1.069'dan büyük veya ona eşit

10'dan büyük veya eşit

38–45

H1025

552 derece / 1025 derece F, 4 saat

1.070'den büyük veya ona eşit

1.000'den büyük veya ona eşit

12'den büyük veya eşit

34–42

H1075

580 derece / 1075 derece F, 4 saat

1.000'den büyük veya ona eşit

860'dan büyük veya eşittir

13'ten büyük veya eşit

31–38

H1100

593 derece / 1100 derece F, 4 saat

965'ten büyük veya ona eşit

795'ten büyük veya eşit

14'ten büyük veya eşit

28–37

H1150

621 derece / 1150 derece F, 4 saat

930'dan büyük veya ona eşit

725'ten büyük veya eşit

16'dan büyük veya eşit

28–37

H1150M

760 derece 2 sa + 621 derece 4 sa

930'dan büyük veya ona eşit

725'ten büyük veya eşit

18'den büyük veya eşit

24–33

H1150D

621 derece 4 sa + 621 derece 4 sa (çift)

930'dan büyük veya ona eşit

725'ten büyük veya eşit

18'den büyük veya eşit

24–33

Gösterilen Koşul A değerleri, her zaman tek bir A564 satır öğesi değil, ortak çözüm-tavlanmış aralıklardır.

 

Takas nasıl okunmalı?-:

  • Yaşlanma sıcaklığı düştükçe güç artar. H900, H1150'den ~%40 daha güçlüdür.
  • Dayanıklılık ve süneklik ise ters yönde hareket eder. H1150, H900'ün uzamasını iki katından fazla artırır (%16'ya karşılık %10).
  • Hardness is the cleanest proxy. If a spec demands >33 HRC, NACE ekşi hizmetinden mahrum kaldınız (bkz. Bölüm 5).

 

17-4PH H900 vs H1025 vs H1150: Microstructural organization

 

Yaşlanma Sıcaklığı ve Döngüsü

 

Durum

Yaşlanma sıcaklığı

Tutma süresi

Soğutma

Bu sana ne satın alır

H900

482 derece (900 derece F)

1 h

Hava

Maksimum güç, maksimum sertlik

H1025

552 derece (1025 derece F)

4 h

Hava

Güç + tokluk dengesi

H1150

621 derece (1150 derece F)

4 h

Hava

Tokluk, SCC direnci, NACE

Döngü uzunluğuna dikkat edin: H900 1-saatlik bir yaştır; H1025 ve H1150 4 saatlik yaşlardır. Bu fark, H900'ün küçük bir prim taşımasının ve bazı mağazaların Koşul A'yı satın almayı ve sıkı tolerans kontrolü için şirket içinde yaşlandırmayı tercih etmesinin nedenlerinden biridir.

 

H900 vs H1025 vs H1150: Korozyon, NACE ve Servis Sınırları

 

Alıcıların yandığı yer burası çünkü üç koşul varOlumsuzgüç "yeterince yakın" görünse bile hizmette değiştirilebilir.

Faktör

H900

H1025

H1150

Genel korozyon

~304 seviye

~304 seviye

~304 seviye

Çukurlaşma direnci

İyi

En iyi (~550 derece eskitme)

Biraz daha düşük

Klorür SCC direnci

En düşük (sert)

Ilıman

En iyi (en yumuşak)

NACE MR0175 / ISO 15156

No (>33 HRC)

Hayır (42 HRC'ye kadar)

Evet (33 HRC'ye eşit veya daha az sipariş verin)

Hidrojen kırılganlığı riski

High (>35 HRC)

Orta-yüksek

En düşük

Maksimum sürekli servis sıcaklığı

~316 derece

~316 derece

~316 derece

Düşük-sıcaklık sınırı

Tavsiye edilmez

~-50 dereceye kadar

~-80 dereceye (H1150D ila -196 derece)

 

Mühendislerin içselleştirmesi gereken iki dürüst uyarı:

1. NACE bir kimya kapısı değil, bir sertlik kapısıdır.Yalnızca H1150, H1150M ve H1150D, H₂S hizmetinde 17-4PH için NACE MR0175 tavanı olan 33 HRC'den düşük veya ona eşit değerde tedarik edilebilir. Projeniz kötüyse (kuyu başı, boru hattı, rafineri), H900 ve H1025 ne kadar güçlü olursa olsun masadan kaldırılır.

 

2. "En iyi korozyon" duruma-bağlıdır.Çukurlaşma direnci aslında H1025 eskime sıcaklığı civarında en iyisidir ve H1150'de biraz düşer. Ama içinklorür gerilimi-korozyon çatlaması- deniz suyundaki şaftları öldüren arıza modu - daha yumuşak olan H1150 kazanır çünkü sertlik SCC duyarlılığını artırır. Sıcak, durgun deniz suyunda H1150 bile çukurlaşabilir; bu görev için herhangi bir 17-4PH koşuluna değil, 2205 veya 2507 duplex'e bakmalısınız.

 

H900 vs H1025 vs H1150: Gerçek-Dünya Seçimi (5 Vaka)

 

1. Denizaltı valf gövdesi, Kuzey Denizi.Ekşi + klorür. →17-4PH H1150, 33 HRC'ye eşit veya daha az, NACE MR0175 sertifikalı.H900 daha ilk günde sertlik sınırını aşacaktı.

2. Kuyu içi pompa mili, hafif H₂S.Güce ihtiyacı var ama sülfüre dayanması gerekiyor. →H1150NACE belgeleriyle; H1025'in yaştan sonra 33 HRC sınırını aşma riski vardır.

3. Uçak iniş-dişli pimi, döngüsel yük.Yorgunluk + darbe. →17-4PH H1025.H900'ün en yüksek mukavemetinin biraz altındadır, ancak ekstra sağlamlık onu darbe altında gevrek kırılmaya karşı korur.

4. Aşınma plakası/dişlisi, kuru aşındırıcı iş, korozyona maruz kalma yok. → 17-4PH H900.Maksimum sertlik, ekşime veya düşük{0}}sıcaklık endişesi yok, aşınma kuralları.

5. Gıda-işleme vidası, ortam, sıhhi. → H1150 veya H10253.1 sertifikasına sahip. Güç yükü hafifletir; H1150 daha kolay cilalama ve en iyi tokluğu sağlar.

 

H900 vs H1025 vs H1150: Fiyat

 

Isıl işlem bir yuvarlama hatası değil, gerçek bir maliyet doğrusudur. EN 10204 3.1 ile çubuk için temsili FOB-Çin göstergeleri:

Durum

Premium ve Koşul A (bar)

Neden

Koşul A (yaşlandırılmamış)

Temel (en ucuz)

Yaşlandırma işlemi yok

17-4PH H900

+15–25%

Tepe kontrolü, 1 saat sıkı yaşlandırma, maksimum test yükü

17-4PH H1025

+8–15%

4 saat yaş, standart kalite kontrol

17-4PH H1150

+5–12%

4 saat yaş, yapımı en kolay

H1150 + NACE ( 33 HRC'den küçük veya ona eşit)

+10–%20 üstte

Sertlik sıralama + dokümantasyon

Tam performans-formu ve performans-sertifika numaraları bizim17-4PH Fiyat 2026 kılavuzu. Çıkarılan sonuç: H900'ü "her ihtimale karşı" takip etmek, parçayı sessizce kullanılamaz hale getirirken malzeme maliyetine %20'den fazla artış sağlayabilir.

 

17-4PH Hakkında: Yaygın Alıcı Hataları

 

1. Koşulsuz "17-4PH" yazıyor.Değirmenin varsayılanı ne ise onu alırsınız. Her zaman H900/H1025/H1150'yi (veya A) belirtin.

2. Ekşi-servis parçası için H900 belirtilmesi.NACE 33 HRC'ye eşit veya daha azını karşılayamaz. Bunu yeniden çalışma veya reddetme takip eder.

3. H900'ün kriyojenik görevde kullanılması.-50 derecenin altında en kötü seçimdir. H1150/H1150D'yi kullanın.

4. Koşul A'yı işleyebildiğiniz zaman eski durumda işleme.A kolayca işlenir (~30 HRC); H900 bir ayıdır. A'daki kaba-makine, ardından yaşlandırın ve ~%0,05 boyutsal değişimi planlayın.

5. Daha yüksek HRC=daha iyi korozyon olduğunu varsayarsak.SCC'de ise durum tam tersidir. Daha yumuşak olan H1150, klorür çatlamasına H900'den daha iyi direnç gösterir.

6. Yaş zamanını unutmak.H900 1 saattir; H1025/H1150 4 saattir. Bunları karıştırmak fırın programını ve fiyatı değiştirir.

7. H900 ve H1150'nin yalnızca güç açısından karşılaştırılması.Farklı arıza modlarına yöneliktirler; Doğru seçim sadece MPa'ya değil, tokluğa, NACE'ye ve sıcaklığa bağlıdır.

 

Karar Kontrol Listesi - Hangi Durumu Belirtmelisiniz?

 

Yukarıdan aşağıya cevap verin; ilk "evet"te dur.

1. Parça H₂S / ekşi serviste mi (NACE MR0175 / ISO 15156)? → H1150 33 HRC'ye eşit veya daha az(veya H1150M/H1150D). Başka hiçbir koşul geçerli değildir.

2. Kriyojenik mi (-50 derecenin altında)? → H1150(-80 dereceye kadar) veyaH1150D(-196 dereceye kadar). Asla H900.

3. Ağır darbe veya yorulma döngüsü görüyor mu? → H1025güç-dayanıklılık dengesi için.

4. Korozyona veya ekşimeye maruz kalmayan, saf aşınmaya/maksimum-kuvvete sahip bir parça mı? → H900.

5. Sadece "yeterince iyi" güce ve ayrıca en iyi tokluğa ve korozyona mı ihtiyacınız var? → H1150.

6. Hala emin değil misiniz?Varsayılan olarakH1025karada-tabanlı mekanik parçalar veH1150açık denizde veya ekşi bir şey için.

 

SSS

 

17-4PH H900, H1025 ve H1150 arasındaki fark nedir?

Aynı alaşım (UNS S17400), farklı yaşlandırma sıcaklığı. H900, en yüksek mukavemet için 482 derecede yaşlanır (1.310 MPa çekme, 40–47 HRC). H1025, bir güç{11}}tokluk dengesi (1.070 MPa çekme, 34–42 HRC) için 552 derecede yaşlanır. H1150, maksimum tokluk ve korozyon/SCC direnci (930 MPa çekme, 28–37 HRC) için 621 derecede yaşlanır.

 

Hangi 17-4PH durumu en güçlüdür?

H900. Standart koşullar arasında en yüksek çekme ve akma dayanımını (~1.310 / 1.170 MPa) ve en yüksek sertliği (40–47 HRC) sunar.

 

Hangi 17-4PH durumu en zorludur?

H1150 (ve iki katı-yaşlı H1150D / üzeri-yaşlı H1150M). H1150 en yüksek uzamaya (%16'dan büyük veya eşit) ve en düşük sertliğe sahiptir, bu nedenle darbeyi emer ve kırılgan kırılmaya en iyi şekilde direnir.

 

H900 NACE uyumlu mu?

No. H900 sertliği, H₂S ekşi servisinde 17-4PH için NACE MR0175 / ISO 15156 33 HRC tavanının üzerinde 40-47 HRC'ye ulaşır. Yalnızca 33 HRC'ye eşit veya daha düşük bir değerde tedarik edilen H1150, H1150M ve H1150D uygundur.

 

H1025 ekşi serviste kullanılabilir mi?

Genellikle hayır. H1025, 33 HRC NACE sınırının üzerinde 42 HRC'ye kadar ulaşabilir. Bir proje NACE MR0175 gerektiriyorsa H1150'yi 33 HRC'den az veya eşit olarak belirtin.

 

Deniz suyu veya deniz hizmeti için en iyi koşul hangisidir?

H1150, çünkü düşük sertliği klorür stresi-korozyon çatlamasına karşı en iyi direnci sağlar. Sıcak, durgun deniz suyunda çukurlaşma için H1150 bile marjinal olabilir - 2205 veya 2507 dubleks burada daha güçlü bir seçimdir.

 

Hangi durum en iyi korozyon direncine sahiptir?

Her üçünde de genel korozyon 304 civarındadır. Klorür SCC için H1150 en iyisidir. Ortam çukurlaşması için direnç aslında H1025 eskime sıcaklığına (~550 derece) yakın bir zamanda zirveye ulaşır ve H1150'de hafifçe düşer.

 

H900 düşük-sıcaklık veya kriyojenik hizmet için iyi midir?

Hayır. H900, düşük tokluk nedeniyle -50 derecenin altındaki en kötü seçimdir. H1150 (-80 dereceye kadar) veya H1150D (-196 dereceye kadar) kullanın.

 

Hangi durumu işlemeliyim?

Makineyi mümkün olduğunca A Durumunda (yumuşak, ~30 HRC), ardından son duruma kadar yaşlandırın. Eskimiş malzemeyi işlemeniz gerekiyorsa, H1150M eskimiş koşullar arasında en iyi sonucu verir. Yaşlanma sırasında kabaca %0,05 boyutsal değişiklik planlayın.

 

H900 H1150'den daha mı pahalı?

Genellikle evet. Daha sıkı süreç kontrolü nedeniyle H900 genellikle Koşul A çubuğuna göre +15-%25, H1150 için ise +5-%12'lik bir prim taşır. H1150'ye NACE uyumluluğunun eklenmesi başka bir +10–%20 ekler.

 

H900 veya H1150 durumunda 17-4PH kaynak yapabilir misiniz?

Evet, ancak kaynak özellikleri ana metalden farklıdır. En iyi uygulama: Koşul A'da kaynak yapın, ardından tüm montajı yaşlandırın. Önceden yaşlandırılmış H1150'nin kendisine kaynaklanması-genellikle yalnızca kaynak sonrası hafif ısıl işlem gerektirir; H900 kaynakları, gücü yeniden sağlamak için yeniden-çözüm ve yeniden-yaşlamadan yararlanır.

 

Durum maksimum servis sıcaklığını etkiler mi?

Hayır - tüm koşullar 316 derece (600 derece F) civarında sürekli bir hizmet tavanını paylaşır. Bunun üzerinde mukavemet ve korozyon düşer ve nikel alaşımına geçmelisiniz.

 

Çoğu alıcı varsayılan olarak hangi koşulu tercih eder?

H1150 genel endüstriyel kullanım için en yaygın olarak belirtilen durumdur çünkü mukavemeti, tokluğu ve korozyonu dengeler. H1025, yüksek-mukavemetli mekanik ve havacılık parçaları için ortak varsayılandır.

 

H1150 bir tasarımda H900'ün yerini alabilir mi?

Yalnızca tasarım yükünün H1150'nin düşük mukavemet kapsamı dahilinde olması durumunda (930 MPa'ya eşit veya daha büyük çekme, 725 MPa'ya eşit veya daha büyük). Parça gerçekten H900'ün en yüksek gücüne ihtiyaç duyuyorsa, H1150 yetersiz-tasarlanmış olacaktır.

 

Bir satınalma siparişindeki durumu nasıl belirtebilirim?

Standardı ve koşulu açıkça belirtin, örneğin "ASTM A564 Tip 630, 17-4PH, Koşul H1025" ve uygun olduğunda sertlik tavanı / NACE / sertifika gerekliliklerini ekleyin. Asla "17-4PH"yi tek başına sipariş etmeyin.